Aktualności prawne

 • Szczerski: Nie ma możliwości, aby prezydent Duda uznał, że prof. Gersdorf jest nadal I Prezesem Sądu Najwyższego


  Prezydent Andrzej Duda nie przewiduje żadnego wniosku legislacyjnego dot. zmian w ustawach sądowych – powiedział w niedzielę szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz podkreślił z kolei, że rząd nie wycofuje się z reformy wymiaru sprawiedliwości.
 • Bezpłatna pomoc prawna od 1 stycznia 2019 r.


  Wraz z początkiem 2019 r. nieodpłatna pomoc prawna będzie udzielana obywatelom według nowych przepisów. Z takiej pomocy skorzystać będzie mógł znacznie szerszy krąg osób zainteresowanych (wystarczy pisemnie oświadczyć, że nie stać nas na płatną pomoc prawnika) oraz w szerszym zakresie spraw. Ruszy także nowa forma pomocy - nieodpłatne poradnictwo obywatelskie - która polegać ma w szczególności na udzielaniu porad dla osób zadłużonych oraz porad z zakresu spraw mieszkaniowych i zabezpieczenia społecznego. Nowością jest także możliwość skorzystania z nieodpłatnej mediacji.
 • Przetwarzanie danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu


  Podobnie jak poprzednio obowiązująca ustawa o ochronie danych osobowych RODO dopuszcza przetwarzanie danych osobowych ze względu na prawnie uzasadniony interes administratora lub osoby trzeciej. Prawnie uzasadniony interes może stanowić alternatywę wobec wykorzystywania pozostałych podstaw przetwarzania oraz np. konieczności odbierania zgód na wykorzystanie danych. Przed skorzystaniem z tego rozwiązania warto jednak upewnić się, że ta podstawa przetwarzania jest adekwatna oraz, że zostały spełnione wymogi prawne związane z jej zastosowaniem.
 • Prawidłowo sporządzony wykaz inwentarza wpływa na odpowiedzialność spadkobiercy za długi spadkowe


  Zakres odpowiedzialności spadkobiercy za długi spadkowe zależy od treści złożonego oświadczenia o przyjęciu spadku. Wprawdzie spadkobierca nabywa spadek z mocy prawa już w chwili śmierci spadkodawcy, ale to nabycie nie ma jeszcze charakteru definitywnego. Spadkobierca może jeszcze zdecydować, czy spadek przyjąć, a jeśli tak to w jaki sposób, czy też spadek odrzucić. Przyjmując spadek, spadkobierca określa, czy przyjmuje go bez ograniczenia odpowiedzialności za długi spadkowe (przyjęcie proste), czy z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza).
 • Kawecki: Najwięcej błędnych interpretacji RODO w sektorze zdrowia


  Najwięcej błędnych interpretacji przepisów ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) jest w sektorze zdrowia – ocenia w wywiadzie dla PAP ekspert z Ministerstwa Cyfryzacji dr Maciej Kawecki. Dlatego – jak mówi – powstał poradnik, jak stosować przepisy.
 • Stopa życiowa małżonków powinna być równa. Nawet jeśli żyją oddzielnie


  Istotą rozstrzygania o wysokości wkładu finansowego w utrzymanie rodziny jest możliwość zaspokojenia potrzeb członków rodziny w równym stopniu. Ubóstwo czy niedostatek nie są czynnikiem warunkującym.
 • Gersdorf: Moje oświadczenie sprowokowane wiadomościami na temat rozmowy z premierem


  Sędzia Małgorzata Gersdorf podkreśliła, że jej oświadczenie dotyczące jej rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim "zostało sprowokowane" wiadomościami na ten temat. "Musiała ze strony premiera ta informacja bardzo dokładna przejść, więc trudno mi było dalej milczeć" - dodała w piątek sędzia.
 • Sędzia Tuleya po wyjściu od rzecznika dyscyplinarnego: To dopiero początek igrzysk


  To jest dopiero początek igrzysk. Spodziewamy się jakichś konsekwencji, ale to jest ta cena, którą się dziś płaci za mówienie prawdy i mówienie o wartościach - powiedział w piątek sędzia Igor Tuleya ze stołecznego sądu okręgowego po wyjściu od rzecznika dyscyplinarnego.
 • KRS nie zgodziła się na wystąpienie z ENCJ


  Krajowa Rada Sądownictwa nie przyjęła w piątek wniosku w sprawie jej wystąpienia z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ). Za wystąpieniem głosowało 7 członków Rady, przeciw było 9, a 2 wstrzymało się od głosu.
 • Sędzia Tuleya i prezes "Iustitii' wezwani do KRS. Pod budynkiem manifestacja poparcia


  Przed Krajową Radą Sądownictwa trwa manifestacja poparcia dla sędziów wezwanych przez rzecznika dyscyplinarnego. Wezwania na piątek otrzymali sędzia Igor Tuleya i prezes stowarzyszenia "Iustitia" Krystian Markiewicz. W czwartek odbyły się rozmowy z dwoma innymi sędziami.

Uprawnienia nr 1458

Uprawnienia nr 1458

BIURO

adwokat
Aleksander Wiśniowski

ul. św. Mikołaja 56/57, lok. 109
50-127 Wrocław

Telefon: 603 843 876
NIP: 89-822-05-824
REGON: 022332417